Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Vlčí hora – nohou pajdavou

Michal Zhor 0

Po Blancu mám stále nohu v režimu „invalidní důchodce“ a tak se šetřím co to jde. Nicméně, když už se člověk dostane až za Tachov, tak by byla škoda pohrdnout jedním malým hrbolem.

Mrkl jsem do mapy a byl tam ! Vlčí kopec ….. vulgo Vlčák ….. či Wolfsberg. Nejvyšší hora Plaské pahorkatiny, spadající pod geomorfologický nadcelek Plzeňská pahorkatina, trčící do výšky 704 m n. m.

Vlčí hora je sopečné těleso, dominanta v placatém kraji a také ráj pro začínající mineralogy. Šutry tam prý nejsou veliké, ale zase si tam henten minerál najde každé ucho (zejména po dešti). Z minerálů tam můžete najít zejména augit a amfibol. Pomůcka pro ty, kteří chtějí rozeznat minerály od sebe:

Amfibol vytváří smolně lesklé a smolně černé krystaly! Hlavně jejich lesk i barva (připomíná trochu asfalt) nám pomůže odlišit amfibol od matných a zploštělých krystalů augitu… Amfobol z Vlčí Hory má také název „kaersutit“ (chemický vzorec: NaCa2 (Mg, Fe2+)4Ti Al2Si6O22(OH)2), ale nepoužívá se až tak často…

Augit vytváří matné a šedé krystaly! A je jich na Vlčí hoře mnohem více než amfibolů! Většinou jsou „tenčí“, jakoby placaté, jak by řekl laik… Krystaly augitů mají mnohem výraznější a dokonalejší krystaly… Augit patří do skupiny pyroxenů, přesněji se jedná o klinopyroxen (chemický vzorec: (Ca, Na)(Mg, Fe2+, Fe3+, Al, Ti)(Si, Al)2O6 ))zdroj: http://www.laskaksutrum.cz/vlci-hora-u-cernosina/

Asfalt není minerál a tak ho neberte do kapes, batohů a útrob vašich čtyřkolých mazlů.

Tuto oázu minerálů znal i Johann Wolfgang Goethe a je po něm pojmenovaná vyhlídka. Prozradím vám tajemství. Nikdy na kopci nebyl, poslal za sebe náhradníka. Mladšího a zdatnějšího …… možná také začnu vrcholy zdolávat v zastoupení 🙂

Trasu jsem zdolal v botách pracovních, zaflákaných betonem a mohl tak jít cestou/necestou. Přes bludné kořeny jsem se dostal na Goethovu vyhlídku, vyhlídku Nad lomem a nakonec i na samotný vrchol Vlčí kopec. Po cestě zpět, aby to nebyla nuda, jsem si dal sestup „lomem“ a poklonil se hrdinům první světové války – u památníku obětem 1. světové války. Sestup nebyl pro nohu pohlazením, ale nepoložil jsem se.

Vynechal jsem zříceninu hradu Volfštejn, nebyl čas a ani mne moc nelákala. Měl jsem hlad a jmeniny.

GPS: 49.8105794N, 12.8554869E

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *