Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Halti – finská trojka

Michal Zhor 4

Po zdolání nejvyšší hory Švédska extrémně zátěžovým způsobem měla být nejvyšší hora Finska procházkou. Měla, ale nakonec nebyla a to jsem se k výstupu odhodlal z norské strany, od jezera Guolasjárvi, ze strany která umožňuje zdolat vrchol během jednoho dne. Pokud se rozhodnete o cestu na vrchol Halti z finské strany, tak si udělejte volno na pár dní. Cesta k výchozímu bodu výletu (k jezeru Guolasjárvi) nemusí být zcela snadná, normálním autem musíte jet poměrně opatrně a záleží od aktuálních přírodních podmínek (déšť, sníh). Výhodou polárního dne je, že se můžete vydat na výlet i pozdě odpoledne a mne se start podařil až po 14h. Značení v mapě či navigaci je těžce využitelné, oblasti kudy vedou trasy jsou v mnoha případech „za plotem“, ale popravdě ono je to jedno, neboť cestičky a značení zde nevedou a jde se kamennou sutí velikosti grapefruit až almara. Prvním cíl výšlapu se podařilo zdolat a finský nejvyšší bod Halti (1324 m n. m) jsem mohl po dešti spláchnout (alias oslavit) pivem. Vrcholovým monumentem je hraniční kámen značený 303B. Tento nejvyšší bod Finska leží u vrcholu hory Halti (1328 m n. m.), ale tato hora se nachází již v Norsku a navíc je pouze vedlejším vrcholem masivu. Hlavní vrchol Haltikopce leží taktéž v Norsku a nese jméno Ráisduattarháldi (1361 m n. m.). Nejvyšší horou lokalizovanou uvnitř Finska je hora Ritničohhka (1317 m n. m.). Po zdolání nejvyššího bodu Finska jsem sestoupil do finského údolí k jezeru Háldijárví a prohlédl si chajdu, ve které můžete přespat. Tímto sestupem jsem ztratil výšku a protáhl si výlet o přiblížně 8km neb následně jsem se rozhodl vyhrabat na Ritničohhku. Pěkné výhledy, doma by již končil den, ale zde den nekončí a tak jsem se pln elánu rozhodl zdolat hlavní vrchol Halti alias norský Ráisduattarháldi. Výstup byl nekonečný, ale holt vrchol se nacházel po návratové trase a tudíž nebylo debaty. Z kamenů vyskládaný monument se nalézá za plotem, jehož funkci jsem prozatím nepochopil, ale přístup do oplocenky jsem si zajistil. Sestupová trasa byla již čiré utrpení, poskakování po kamenech, kličkování mezi skalkami a balvany, to vše protkané potůčky a jejich zárodky. V jednu hodinu ráno jsem se dostal na parkoviště, v nohách přes 30km/cca 11h chůze a zakončil tak výstupovou trojku okořeněnou relaxem ve finském údolí. Zdolal jsem co se dalo – hlavně nejvyšší bod Finska a nejvyšší kopec/vrchol Finska.

Shrnuto: značení nula (mimo kamenných panáků), kopce oplocené (smysl mi zatím uniká) a to vše terénem pro milovníky procházek v kamenolomu :-). Ale výhledy, lidé a příroda ….. krása.

Tip: pokud nechcete vypadat jako cizinec, tak si neberte deštník, všichni i ve městě nosí pláštěnku. Kdyby někdo chtěl zapůjčit v Tromsø auto, doporučuji BLUE a pokecáte s exostravačkou česky.


Halti hraniční kámen 303B – nejvyšší bod Finska – 1324 m n. m. (69.3080286N, 21.2650053E)
Halti vrchol vedlejší v Norsku – 1328 m n. m. (GPS: 69.3080614N, 21.2633211E)
Ritničohhka – nejvyšší kopec uvnitř Finska – 1317 m n. m. (GPS: 69.2877811N, 21.3384481E)
Ráisduattarháldi – hlavní vrchol Halti v Norsku – 1361 m n. m. (GPS: 69.3230056N, 21.2788606E)

 1. Jaro+Flídr Jaro+Flídr

  Úžasná je táto polárna tundra, ja som si ju zamiloval na Špicbergoch. Gratulácia k výstupom! Finiš na dohľad.

  • Michal Zhor Michal Zhor

   Díky. Island v dubnu (asi), Narodnaya velký otazník a v hlavě na zimu Faerské ostrovy. Ale dnes ti běhám po Slovensku a možná propadnu na Ukrajinu v protisměru.

 2. HK HK

  Ty ploty jsou sobí ohrady, oddělují stáda a jsou důsledně v mapách, je to tak v celém Laponsku. Průchod je vždy tam, kde vede cesta pro skútry.

  • Michal Zhor Michal Zhor

   Díky za info. Mohla bys mi poslat odkaz na ty mapy se zakreslenými ploty? Já se dívám do mapy.cz, googlemaps i do navigace Garmin a ty ploty okolo Halti nikde nejsou. M

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *