Nejvyšší kopec Železných hor, zvaný U Oběšeného a dosahující výšky 737 m n. m., jsem zdolal již 7.3.2020. Je to nej kopec dle posledního vydání Lexikonu, existují však pochybnosti a kdo chce, nechť si počte kapitolu „Vymezení Železných hor“ na wikipedii.
Jistoty nejsou moje silná stránka, ale v tomto projektu jsem se rozhodl navštívit oba „konkurenční“ kopce, Pešavu i Vestec.
Prvním kopcem dne se stal Vestec a ten, světe div se, leží nad obcí Horní Vestec. K ceduli nejblíže vrcholu se dostane každý kdo chce, není to žádný sportovní počin. Ke zdolání nejvyššího bodu však doporučuji zvolit termín zimní, s teplotami pod nulou. Vrcholová tyč se nachází v poli a výškově leží 668 m n. m.. V okolí naleznete dřevěné posezení, lavičky a zejména víko průzkumné šachty z roku 1956. Za zmínku stojí i plechová maringotka, pravděpodobně se jedná o pozorovatelnu tajných vrcholokopeckých agentů (konkurenční gang).
Nebyl čas ztrácet čas a jelo se přes Stan (cestou za mými vrcholy potkávám tolik zajímavých názvů vesnic) do skanzenu Betlém v Hlinsku (bez lidí, zavřené a ponuré) a dále na vrchol dne s pořadovým číslem 2.
Pešava byla nejvyšším vrcholem Železných hor v prvním vydání Lexikonu. Čas a hranice se mění, ale kopec zůstává a naleznete ho nad vsí Jeníkov. U této vesnice je i kopec Hrobka a ten by se hodil více ke kopci U Oběšeného. Na kopci stojí vysílač a vrcholová tyčka je schovaná v houštině. Nadmořská výška kopce je 697 m a je dobře, že se nepočítají hrboly způsobené lidským snažením ….. někdo tam navezl hromadu hlíny, ta zarostla trávou a vrchol na vrcholu je na světě. Výhledy zde asi budou pěkné ……. příště budou. I na tomto kopci byla plechová pozorovatelna, jdou po mně !
Po zdolání dvou kopců jsem si řekl „málo“ a jel do skal. Cílem se stal skalní soubor Pasecká skála, složený ze skal : Omšelý hřeben (někdy uváděn jako Pecen), Vyhlídka a Pernštějn. Na vrcholovou plošinu skály Vyhlídka vede zajištěná cesta a kdyby nebyla mlha, tak bych možná viděl koruny stromů a kdybych měl dalekohled, tak i Praděd. Takto jsem viděl zejména okolní skaliska z výšky 18m. Na skalách se může horolezit, horolezci slaňovali na laně, já musel bez lana …… jet dál.
Poslední zastávkou se stal vrchol Kalvárie, na kterém stojí tři kříže a jmenuje se tedy Tři kříže. Tyto kříže byly postaveny z vděčnosti za záchranu před morovou epidemií. V roce 1928 byla ke Třem křížům vysázena javorová alej – Alej smíření a za každého mrtvého obyvatele Nového Města nad Moravou z 1. světové války byl vysazen jeden strom.
Vestec – GPS: 49.7509564N, 15.7640375E
Pešava – GPS: 49.7514056N, 15.9597589E
Pasecká skála a Kalvárie/Tři kříže
Ahoj,
Tá Pasecká skála vyzerá veľmi pekne. Železné hory ma z nejakého neznámeho dôvodu už dávno priťahujú, ak nás oslobodia, tak moja prvá cesta do ČR povedie tam.
A ty lesy okolo Pasecké skály ……. hluboké a husté. Krása.