Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Hrdliččí tóny podruhé a tentokrát jsem vám to přeložil

Michal Zhor 2

Vděčnice i nevděčnice ! Vděčníci i nevděčníci !

za pár večerů jsem vám to přeložil:

Hrdliččiny tóny (Feng-jün Song – Horská karavana)

Co zpívá na jaře? Na jaře cukrují hrdličky. Když hrdličky zacukrují,je to opravdu krása! Ty zpíváš tamhle, a já si tě poslouchám tadyhle. Když se hrdličky rozezpívají,tili kulu, kulu liti… to se až broskvoně otevírají,to se až broskvoně rozesmějí.Když broskvoně rozkvetou,je to opravdu krása.
Co zpívá na jaře?Na jaře kukají kukačky. Když si kukačky zakukají,je to opravdu krása!Ty zpíváš na kopci,a já si tě poslouchám pod kopcem. Když se kukačky rozezpívají,ku-ku ku-ku, ku-ku ku-ku,to se až čajové hory zelenají,to se až azalky otevřou. Když azalky rozkvetou,je to opravdu krása!
Co zpívá na jaře?Na jaře žáby kvákají. Když se žáby rozkvákají, je to opravdu krása, to až do zahrady přilétnou motýli,to až včely nalétnou na květy. Když se žáby rozezpívají,kuo-kuo kuo-kuo, kuo-kuo kuo-kuo. Za zpěvu tamhle na poli pracují,za zpěvu tadyhle přesazují rýžové výhonky. Když se žáby rozkvákají,je to opravdu krása!

 1. Lucie Lucie

  … tili kulu, kulu liti… byl jistě takový překladatelský oříšek.. Hrdličky odjakživa česky dělají.. Vykrademe opět Wikipedii..
  Hrdlička zahradní
  Hlas
  Zpěv hrdličky zahradní tvoří tříslabičné „gu gů gu“, s důrazem na druhou slabiku. Při přistání nebo znepokojení se pak často ozývá nosovým „chééch“
  .. A ja bych řekla prosté VRKŮŮ, VRKŮŮ

 2. Milada Milada

  Nevím, z jaké doby pochází píseň, ale pokud je starší než z 20. století, pak se písničce se nezpívá o hrdličce zahradní, která :
  se do konce 19. století vyskytovala pouze od Turecka po Indii. V první polovině 20. století se však dala do pohybu a začala expandovat na okolní území: ve 30. letech 20. století dobyla Balkán, ve válečném roce 1942 dorazila do Čech (nejdříve prý do Brna), o 13 let později překonala kanál La Manche. Následně přes Španělsko a Gibraltar vtrhla do Afriky, na východ dorazila až do východní Číny. Bez pasů, víz a válečných tažení obsadila prakticky celou Evropu i Asii a nikdo si toho ani nevšiml.
  ale o hrdličku divokou (Hrdlička divoká má poměrně rozsáhlý areál, který sahá od západ-ního pobřeží Evropy až na pomezí Číny a Mongolska) nebo hrdličku východní, která je hrdličce divoké velmi podobná a hnízdí na území přibližně od Kazachstánu až po východní pobřeží Asie.
  Při troše fantazie může hlas hrdličky divoké připomínat …tili kulu, kulu liti
  https://temata.rozhlas.cz/hrdlicka-divoka-7970718

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *