Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Dealul Balanesti – ale jo, dost radost

Michal Zhor 4

Dnes nastartuji článek atypicky pocitově a téměř od konce. Zdolal jsem nejvyšší horu Moldavska – Dealul Balanesti a dosáhl ukrutných 430 m.n.m. Měl bych ji zařadit mezi „hory do počtu“, takové ty nechtěné členy EU vrcholů. Dopředu jsem s tím počítal a vy nejste padení na hlavu a tak už tušíte, že to bylo jinak.

Dnešní výstup byl zabalen do včerejška, osolen dneškem. Moldavsko je na tom špatně, ekonomicky. Montovny tu nemají jako v naší domovině, fabriky vůbec a víno to nevytrhne. Je tu tak nějak jak bylo v 80. letech u nás za Brnem (na venkově:-) ). Bedny logistických center a montovny pro lidské otroky tu nemají. Mnoho lidí z Moldavska supluje absenci dělníků v kapitalistickém ráji a ti kteří zůstali patří mezi necelé dva páry milionů lidí, kteří žijí hodně skromným způsobem. Plno chudých zemí něčím láká turisty. V Moldavsku skutečně nejsou žádné pecky.

Sice jsem hned po příjezdu schytal pecku do těla, ale berme to jako přátelské poplácání a také jsem v opojení alkoholem dělal blbiny. Mnoho lidí mi poradilo, ptají se odkud jsem, popovídají mi kde ve světě pracovali, kam jim odešly děti, ukazují svoje vinohrady. Holky 60+ (let i kilo) mají radost když mi chutná a pochválím (plněné nakládané jablko jsem jedl poprvé), lidé mi seženou v hospodě auto pro moji hogofogomisi za půlku než chtějí nadnárodní půjčovny (které se na mne vykvákly neb půjčení na 1 den není kšeft). Původně mi chtěli sehnat nějaké VIP auto a i to co sehnali byl spíš kočkolap než expediční speciál. Asi chtěli dát víc než Dacii 😉

Kopec jsem ukroutil sólo výstupem (a budu si je dávkovat) a cestu by půjčená raketa nedala ( Dacia ano, ta by dala i let do vesmíru….. 8x) a tak jsem se stal atrakcí u místního magazinu ve vsi. Cestou dolů jsem se zakecal s fotrem a nakonec ho adoptoval za náhradního otce (no podoba je ;-)). Takže jsem víc nakecal než našlapal. edit: jo a ještě mne chtěl kousnout malej pes.

Vyběhl jsem si pak i pod a na komplex Starý Orhei, pokochal se výhledy na řeku Răut . Do sklaního masivu z vápence vytesané příbytky pro mnichy jsem viděl poprvé Cestou okolo hřbitova se podíval na hovězí a zjistil, že na hřbitově mají mezi hroby natěsno i lavičky, stoly.

Milujte se a množte se. A protože zítra se podívám směrem k tankům, do Podněstří ….. tak i čertovské „perte se a žerte se“. Kdo zjistí proč pod panem na kříži mají pirátské symboly, ten dostane šumivý bonbón.

Já jdu pracovat 🙁

 1. Michal Zhor Michal Zhor

  Výhercem šumivého bonbónu se stal kamarád Johny Fight z Kuvajtu (držitel kuvajtského rekordu ve zdolání nejvyšší duny dne). A protože odpověděla i horolezkyně Milada, tak Johny dostane bonbón a po odcucání 80% bonbón předá Miladě.

 2. Michal Zhor Michal Zhor

  Johny Fight v 4:15-4:16 zaslal:
  Lebka se zkříženými hnáty je jednou z insignií, která má své místo v katolickém i pravoslavném křesťanském učení. Pojí se k ní legenda, která říká, že po ukřižování Ježíše Krista se objevila prasklina ve skále, kde našli lebku prvního člověka Adama. V Chrámu Božího hrobu v Izraeli, který byl vystaven na místě předpokládaného ukřižování Ježíše Krista, lze prasklinu skutečně najít.
  Zatímco v pravoslaví se lebka se zkříženými hnáty objevuje na ikonách jako znak spásy lidstva a sebeobětování, katolická víra tento symbol vykládá jako připomínku pokory člověka před Bohem a uvědomění si smrtelnosti. V našich zemích (země Koruny české) se s lebkami a hnáty setkáváme od středověku až do poloviny 19. století. Na prostějovském hřbitově pod takovým náhrobkem například leží důstojník, který padl v občanské válce v Rusku kolem roku 1920. Na křížích podél cest se symbol lebky a hnátů objevuje prakticky do 20. století.
  Náboženský symbol postupem doby nabral i jiné konotace – to když ho za svůj přebíraly různé armády. Již v osmnáctém století v Rusku si některé jednotky husarů vyšívaly na uniformy lebku se zkříženými hnáty, čímž dávaly najevo pokoru před Bohem a ochotu položit za vlast život.
  Se stejným významem používala symbol i pruská armáda a později i armáda německého císařství.
  Majkle, jsi boží. Prosím, udělej kouzlo ať už mám konečně holku. Bez tebe to nepůjde.

 3. Michal Zhor Michal Zhor

  Mylady napsala v 8:03:
  Na internetu píšou, že symbol lebky se zkříženými hnáty pochází z raného středověku a byl používán jako memento Mori. Dával se na rakve. Symbolizuje prý Kristovo vítězství nad smrtí. A ve Španělsku označuje vchody na hřbitovy. Piráti ho převzali později.
  Jinak seš Majkle úžasnej, hlavně tvoje pleš.

 4. Miladka Miladka

  Pleš ne, tvoje zarostlá brada, tos Majkle popletl 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *