Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Na hanácké – dvakrát do stejné trablřeky

Michal Zhor 3

Tož, vrchol Na hanácké mi dal zabrat již v době vánoční. Zaznamenával jsem si jako dětina CZ kopce do mapy a nejvyšší vrchol Vyškovské brány, náležící pod Západní Vněkarpatské sníženiny, s výškou 339 m.n.m. jsem nemohl nikde na internetu dohledat. Jeho lokace byla tajemstvím. Nakonec mi napověděl turista Jaro, že existuje geomorfologická CZ bible a díky této knize jsem najednou měl kód k rozluštění záhady.

Kód jsem měl, ráno jsem se probudil za tmy, slovo dalo slovo a sobotní výzva zněla „Na hanácké, synku“. Zajel jsem si do kanclu pro mé expediční prasoboty a především pro bibli. Bible nikde. Pche. Vyfotil jsem si polohu špendlíku na CZ mapě (plus mínus 5km přesnost a to se mi neklepou ruce), sbalil GPS profi navigačku a jel. V přibližné poloze mého cíle jsem zapnul navigaci a dočetl se, že se mi za chvíli vypne. Ano, štěstí přeje připraveným. Cvak-blik, vypnula se. Okolo samý kopec, náhradní baterky v kanclu. Tak jsem se otočil pár km na vesnickou benzinku pro baterky a kafe. Mezi kasou čerpačky a sedadlem mého expedičního vozu někdo nastražil bermudský trojúhelník a jedna baterka se mi ztratila. Nevysvětlitelná záhada se vyřešila při pití kávy. Našel jsem už v polévce matici 12ku, ale AA baterii v kafe jsem měl poprvé. Záhada vyřešena. Bohužel, profi topo mapa CZ nezná vrchol Na hanácké. Jedu tedy k bibli. Zjišťuji drobnost dvě, ve tmě jsem si vzal ponožky a na obou mám solidní lochnu – asi mi rostou nohy. To je den.

Znám tedy už přesnější lokaci a jedu. Ke zdolání vedou dvě cesty. Jedna kratší od státní silnice, druhá veselejší z pískového lomu. V lomu jsem už dlouho nebyl a tak bylo rozhodnuto. Naštěstí jsem jel mým černým vrakem. Cestou k vrcholu jsem vyplašil srnky, viděl krásné bodláky, vzpomněl si na to jak jsem nenáviděl šípkový čaj. Vrchol se „tyčí“ a u něj dvojice triangulačních tyčí a to vše uprostřed pole. Zemědělec provádějící orbu tyče respektuje a vytváří tak pipinoidní tvar z půdy neorané. V létě bych ty tyče v kukuřici asi nenašel.

Jednou jsem na google mapách našel v Bulharsku na pláži ukrytou „Peshova hut“ a šel k ní pískem snad hodinu. Na internetu jsem k ní nic nenašel, ale na google mapách byla. Tak jsem byl zvědavý a to co jsem našel, to jsem na internetu neprozradil (ať si tam každý dojde a hledá). Myslel jsem si, že vrchol Na hanácké bude stejná kapitola, ale: 1) vrchol není žádný krasavec a bez bible bych ho netipoval jako vrchol geomorfu (budu si muset zjistit jak vůbec ty vrcholy geomorfologických celků vznikají – okem v krajině poznáte kulový), 2) cesta k vrcholu přes lom může skončit blbě neb písek je písek a někdo by mohl jít na hranu (nebo ve tmě za hranu) a nakonec by orgáni/právníci popotahovali majitele lomu, že cedulek bylo málo atd.

Shrnuto – uzavřeno, rozhodl jsem se, že u vrcholů doplním GPS souřadnice a aspoň zvednu laťku osvěty pro CZ kopcomilce. Stálo to za to ! a navíc jsem potkal 2x sochu, která se otáčí okolo své osy 24h denně (dost blbá brigáda a prý socha svobody – haha svobody).

Dne 10.10.2023 jsem lokalizoval nejvýše položený bod Vyškovské brány.

GPS: 49.3511661N, 17.0691242E (poloha dvojtyče)
GPS: 49.3506950N, 17.0562450E (poloha nejvyššího bodu geomorfologického celku)

 1. Martina Martina

  Díky za článek, pomohl mi najít tu horu :-). Ať žijí výšlapy!

  • Michal Zhor Michal Zhor

   Ahoj Martino, zvolila jsi jeden z veleutajovaných vrcholů. Snad jsi ho
   i zdolala. Snažil jsem se tam zanechat stopy jako první muž na Měsíci. Lehkou chůzi!

  • Michal Zhor Michal Zhor

   Jen jsem ti lhal. Dne 9.10.2023 mne horalka Jiřina informovala o tom, že bod se nachází zde: 49.3506950N, 17.0562450E A já si za odměnu kopec zdolám znovu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *