Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Špičák – adrenalinová stěna

Michal Zhor 0

Z Orlických hor jsem se za pár minut jízdy přesunul do Podorlické pahorkatiny a tam se vydal směrem na nejvyšší vrchol s názvem Špičák a výškou 841 m n.m. Opět jsem neměl nastudováno a tak když moje navigace ukazovala, že je nutné vrchol obklíčit, tak jsem rozhodl jít zkratkou. Cesta vedla lomem a zákazové značky jsem vyhodnotil jako expirované. Po chvíli jsem se dostal pod lomovou stěnu a co dál ??? …… výtah nikde, jsem snad pavouk ??? Nikde nikdo, tak proč si to nezkusit. Na vrcholu jsem sundal plné pampersky a kochal se výhledem. Magický kopec, nahoře ohniště, kříž a nechybělo moc a těžaři by vrchol sežrali. Po racionální úvaze jsem cestu dolu šel okruhem a našel jsem open space barák …… ale to okno – to byl výhled 🙂

EDIT:
Po čase jsem nalezl zajímavé stránky mnohem důslednějšího kopcoznalce (Křemílka) a ten mne dovedl k úpravě výšky nejvyššího kopce Podorlické pahorkatiny. Opět lidská činnost sežrala kus kopce a tak z 841 m jsme na 833 m (i tak je to nej kopec geomorfcelku).

Podorlická pahorkatina – Špičák 833 m n.m.
Jako nejvyšší kopec Podorlické pahorkatiny je uváděn Špičák s nadmořskou výškou 841 m.n.m. Někdy se mu též říká Plasnický, podle vesnice, nad kterou se nalézá. Již při pohledu na něj je zřejmé, že nejvyšší vrchol spolkl zdaleka viditelný lom. Naštěstí Špičák je krátký 2 vrcholový hřbítek ve směru SZ-JV a lom je pouze v jeho SZ části, takže většina kopce nám zůstala. SZ vrchol s lomem býval vyšší a měřil oněch 841m, současná výška se dá podle vrstevnic v mapách odhadnout na 831-833m, ale v mapách bývá běžně uváděna kóta 795m, která je v rozporu s vrstevnicemi. Bez přeměření těžkou soudit. Ať tak či tak, výšky 841m kopec již dávno nedosahuje. Mědílkova vyhlídka, jak se dříve říkalo vyhlídce na vrcholu, byla totiž odtěžena již roku 1937. Je až udivující, jak dlouho se již dávno nepravdivý údaj 841m udržuje při životě. JV vrchol měřil a měří 833m a je nyní vyšší. I s výškou 833m, zůstavá Špičák nadále nejvyšším kopcem Podorlické pahorkatiny. V pořadí geomorfologických celků podle výšky si ale Podorlická pahorkatina pohoršila o celých 5 míst.

zdroj: http://kopcodobyvani.kremilkovo.cz/NK_PodorlickaPahorkatina.aspx

A mazal jsem na poslední, třetí kopec dne.

GPS: 50.3111686N, 16.3272806E

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *