Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Luž – předsnídaňový déšť

Michal Zhor 2

V Lužických horách jsem se zjevil pozdě v noci, hospody nařízením politbyra zavřené a k tomu v období dešťů. Koupil jsem si 0,7l rudé sicilské dezinfekce a studenou večeři. Nad ránem jsem polechtal notebook prací, ponechal mého nejlepšího řidiče ve světě snů a jel 5km ku startovní čáře výstupu na nejvýše položený bod Lužických hor, který nese název Luž a patří do Krkonošské oblasti.

Původně jsem se chtěl ubytovat na jedné z chat v osadě Myslivny. Ale u jedné chajdy jim nefachčí uvedený mobil a pevnou celý den neberou, další ofiko zavřené, jedna nechce ubytování na jednu noc (to snad i chápu) a jeden majitel mi sdělil, že mají plno (to jsem mu věřil, ale hoteliére….. plno s prázdným parkingem, plno bez pohybu v celé chajdě, plno bez kouře z komína…… za tu lež budeš mít prázdno do konce roku a zkazí se ti pivo 😉 )

V dešti cesta utíkala a tma se ztrácela. Poslední ukazatel na rozcestí pod kopcem ukazoval 500m k vrcholu, ale zapomněli dopsat, že vzdušnou čarou. Klikaticemi jsem se dostal až na vrchol a při cestě pochopil, proč je okolo cesty plno plastových pásek mezi stromy. Lidé si klikaté cesty zkracovali a tak údržba kopce zkratky zaházela větvemi a zapáskovala tyto ilegál chodníčky.

Na vrcholu stanul dne 15.10.2020 horopajdal MichalZhor a…….. 4.září 1826 navštívil Luž i osmnáctiletý Josef Kajetán Tyl. Do pamětní knihy se prý podepsal jako Josef Tyl Kutnohorský a připojil: „Bratři Čechové, který z vás kdy na vrch tento nohu vstaví, jaký cit vás pojme? Širá, velká, krásná krajina toť…“. Kajetáne, tys asi nešel v dešti.

Já viděl v dáli kulový, mlhu a sem tam mi do oka padla kapka. Ale přežil jsem to, nebojte.

Vyhlídková věž je chladná, kovově kamenná, ale nepůsobí rušivým dojmem. Blesk neuhodil, lavina mne nezavalila a tak jsem běžel na snídani…. a makat (ať se ekonomice a politbyru daří).

GPS: 50.8489658N, 14.6467297E

 1. Michale,
  děkuji za tento článek a fotky! Je to místo mého dětství, školních let a kopec ke Staré hospodě, plocha lyřařských začátků mých i mých dětí! Díky vašim fotkám jsem se vrátila do mladých let. Děkuji!
  Marie Švandová

  • Michal Zhor Michal Zhor

   Jsem rád za radost 🙂
   Tyto vzdálenější kopce od lidí mají své kouzlo a poslední týdny si připadám na horách jako po zničení civilizace = nepotkám často ani nohu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *