Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Kamenec – dvojitá radost

Michal Zhor 2

Po zdolání vrcholů Jihočeské pánve, procházce po Českém Krumlově, jsem se vydal do Novohradských hor a cílem byl nejvyšší kopec – kóta 1072 m n.m. – Kamenec.

Do slepé vísky Pohoří na Šumavě vede silnice úzká a klikatá, lemovaná neznásilněnou přírodou a podzimní barvy dojem umocnily na maximum. Ve vsi je dokonce parkoviště a tak odpadne otázka „kam káru postavit a přitom neprovokovat místní“ = dávám za jedna. Cedule ukazují, že na Kamenec vede „zelená“, blíží se konec dne a tak se jde. Po cestě potkáme dva inostrance venčící kozy (jiný kraj, jiný mrav) a uznávám, že ty kozy byly velmi dobře vycvičené. Potůček měl rezavě čistou vodu, chráněné včely typu kraňka na konci října nepotkáte a krása vám zamotá hlavu.

Zapnul jsem si navigaci, vidím na displeji Kamenec-V vrchol, dávam ENTER a jdu k cíli. Poslední stovky metrů cesta existuje jen v mapovém podkladu, ale to nevadí ….. změna je život. Dociluji vrchol, hledám tyčku či kámen a nic. Jen hraniční kameny, cedule naše i zahraniční. Dost divné. Pak se mi to v hlavě rozleží. Pamatuji si, že vrchol má mít nad 1000 m n. m., ale zobrazených 1001 se mi zdá málo (na rozdíly do 2m jsem si již zvykl). Projíždím navigaci a …… NE! NEEEEEE ! Vrchol Kamenec 1072 m n. m. je vzdálen cca 900m vzdušnou čarou lehce do vnitrozemí. Je mi jasné, že začíná boj s časem a jde se přímo za cílem – Kamenec pořadové číslo 1 opouštím. Ano – cesta nejkratší, ale stromky hodně husté, tráva podmáčená ….. takže zase podrápaný, mokrý. Vrchol Kamenec pořadové číslo 2, to je jiný kafe. Na vrcholu krásné zamechované skály, cedule a na jedné skále dokonce nastřelená dřevěná soška. Slunce zapadlo a tak zpět po zelené ! To je jiný kafe – cesta rovná, pohodová a jen pako by nahoru šlo cestou jinou, delší, horší :-). Na druhou stranu – kdo si zdolá Kamenec-V Vrchol i Kamenec – tedy dvojitý Kamenec ? Málokdo.

Vsuvka chemičná: Kamenec jest podvojný síran …… hlinitodraselný a užíval ho váš děda jako adstringens po holení.

Cestou do vsi minete desítky mravenišť, trojpatrovou kapličku, dvousetletý zerav s obvodem kmene 480m a můžete se začíst do historie osídlení oblasti obce Pohoří skláři (uměli dělat černé sklo).

Na dvou místech jsem narazil na „výstavku domácích potřeb a nepotřebností“. Co tam dělaly ty staré hrnce, torza obuvi, lahví ……. nevím ….. asi to někdo sesbíral a ponechal pro zamyšlení. Kdo ví ?

Výletní koráb zůstal na parkovišti jako poslední, tmu mírnil jen svit měsíce a tenisky mokré jsem přezul za tenisky suché.

A jaké plyne ponaučení z toho, že zdoláte jiný vrchol než chcete ? Žádné 🙂

GPS – Kamenec: 48.5851392N, 14.6696561E
GPS – Kamenec fejkový – Kamenec V Vrchol (východní vrchol): 48.5828883N, 14.6832806E

  1. Jaro Flídr Jaro Flídr

    Ty to teda mydlíš! Mám podozrenie, že to chceš dotiahnuť na 100 najkopcov za rok.

    • Michal Zhor Michal Zhor

      Přiznám se. Dnes ráno jsem chtěl před jednáním zkusit jeden kopec, ale rozum zvítězil 🙂 Ponechám si ho na výšlap až tam budu nocovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *