Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Klínovec – sluneční vír a ostuda na vrcholu

Michal Zhor 2

Když už mne povinnosti zavály až do Chebu, tak proč si nedat před povinnostmi v Mostu nějaký ten kopec. Mrk do mapy, natočil jsem si EKG a byl tam ….. velekopec Klínovec. Na jeho vrchol jsem nenašel příliš zajímavé trasy k výstupu v mlze. K sestupu jsem uvažoval o sjezdu na SOBI20 touto cestou zvanou PUMPTRACK, ale do auta by se mi už sob nevešel a zpětně jsem rád, protože bych tyto řádky nepsal (pokud bych tu jízdu ledosněhem na sjetých pneu přežil, tak bych maximálně text diktoval sličné zapisovatelce Jiřímu).

Výstup jsem započal u trojmezného hraničního kamene, který byl vztyčen roku 1677. Vytyčoval hranici území pánů z Tetova, Horního hradu a Jáchymova. Stojí dodnes a klobouk dolů.

Cesta nahoru, mlha a vítr, led a ticho. Vyhlídky nula.

Nejvyšší vrchol Krušných hor dosahuje výšky 1244 metrů nad mořem a dříve se nazýval i „Sonnenwirbel“ – Sluneční vír (ne vir, ne výr, prostě jak my hudebníci říkáme „virbl“).

Na kopci vás čeká vysílač a TV vysílač (vysoký 80m), zavřené restaurace okolo, vrcholová cedule a zejména kamenná rozhledna postavená v letech 1883-4, vysoká 24m s vyhlídkou v 17m (netové zdroje se liší a výška se pohybuje od 14 do 17m), nahoru údajně našlápnete na 75 schodů (tudíž výpočtem si odvodíme, že jeden schod je vysoký cca 22cm). Stavbu museli po veledlouhé době chátrání postavit znovu roku 2012 (takže rozhledna je replikou původního díla). Rozhledna byla zavřená, ale s ohledem na všeobjímající mlhu mi to ani nevadilo a vy se můžete podívat na webové kamery umístěné na rozhledně.

Na kopci vás také čeká ruina horské chaty. Hrůza ! Původní restauraci s kazetovým stropem zobrazujícím znaky krušnohorských měst jsem neprohlédl a asi dlouho ani vy nenavštívíte. Ostuda !

V nížinách sluníčko a cestou do města s názvem Most jsem potkal ruinu bývalé uhelny železáren v obci Kovářská. Než se mi udělala cestovní pizza, tak jsem si ji omrkl a pro sebe i vás nafotil.

A už dost – čeká mne Most. Jedu !

GPS: 50.3964733N, 12.9676136E

  1. Pacient je lucidní Pacient je lucidní

    Uhelna se mi líbí very much.
    Mimochodem, kde jsi sehnal ony sedmi(sto) mílové boty🙂

    • Michal Zhor Michal Zhor

      Mé turbopapuče jsem si spíchl z kůže ropuchy nezbedné. Uvidím, zda se mi je podaří i zateplit na poslední kopce ČR 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *