Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Salesiova výšina – šutrů rezervace

Michal Zhor 2

Pracovně jsem se dostal až do Mostu, tudíž jsem si po Klínovci daroval i nejvyšší vrchol Mostecké pánve.

Cestou jsem dokonce projel obcí s šíleným názvem „Hrob“ – viz. foto níže.

Auto jsem pohodil na parkovišti u Oseckého rybníka, rybáře jsem nepotkal, pro kachny a labutě rohlík neměl a tak jsem pokračoval do lokality se skaliskem Salesiova výšina. Oblast/skalisko byly pojmenovány podle oseckého opata Salesia Krügnera a nejvyšší bod je 422 m nad mořem.

Za rybníkem jsem podlezl Moldavskou horskou dráhu. Cože ? Moldavskou? Ano ! Jedná se o úsek severočeské železniční trati z Mostu na Moldavu v Krušných horách, který vznikl v letech 1871-84 s cílem vyvážet uhlí do sousedního Saska. Jedná se o unikátní horskou trať s tunely, viadukty a úvraťovou stanicí v Dubí, která překonává značné stoupání. Této trati se také přezdívá Teplický Semmering.

Cestou sem tam mlasklo bláto, převážně šustilo listí, ale všude se nacházely rozházené kameny. Malé i gigantické. Kameny nacházející se v turistické trase někdo aktivní označil žluto/oranžovou/zelenou barvou. Za mne tedy fujtajxl.

Salesiova výšina je skalní těleso vzniklé prokřemeněním původních pískovců, ke kterému došlo přelivem podzemních vod bohatých na oxid křemičitý. Kvůli intenzivním pohybům půdy bylo těleso rozdrobeno a následně rozmístěno po okolním terénu. V křemencích se ve větším množství vyskytují otisky schránek třetihorních sladkovodních mlžů. Mnoho stromů je nestandardně pokřivených a také na nich rostou kdejaké boule a chomáče. Nevím proč tomu tak je.

Na nejvyšší skaliska se dostanete po schodišti vyrubaném do skály a můžete obdivovat pár slepenců kamenných, pohlédnout do dáli …….. beztak uvidíte jen stromy a rozházená skaliska …… ale je to pěkný pohled. Líbilo se mi tam.

V oblasti naleznete taky několik Nelsonů – těžebních jam. K jedné z nich se váže smutná minulost – výbuch na dole Nelson III. Pro ty, které to zajímá, tak zde je studijní materiál. Doporučuji.

Slunce zapadalo a já se dal na cestu k domovu. Vánice na D1 a mrznoucí sněhodéšť potrápil zejména kamioňáky a ty bystřejší trucky včas odstavili.

    • Michal Zhor Michal Zhor

      ale houby 🙂 …… v těch boulích žijí mimoni.
      Díky za vyřešení záhady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *