Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Rock of Gibraltar – opičí hora na konci Evropy

Michal Zhor 6

Navštívit Gibraltar jsem si přál už hodně měsíců a původní plán byl doletět přímo na místní velezajímavé letiště. V čem je zajímavé ? Když na Gibraltar přilétá letadlo, tak jdou závory dolů, lidé i auta nesmí pokračovat po silnici spojující Španělsko a Gibraltar. Zní to neuvěřitelně, ale letadlo zde přistává kolmo na tuto silnici a asi v polovině ji křižuje. Letadla do britské korunní kolonie (Gibraltaru) létají z několika anglických měst, což je v dnešní době opruz z pohledu nesmyslné platby za test, cena za letenku je ohyzdná a k tomu se přidává dlouhá „čekačka“ na letišti. Jedinou výhodou by byl zážitek z přistání na tomto zajímavém letišti. Nu což, nemusím mít vždy vše.

Před několika dny jsem našel ve svém plánovacím deníčku pár chvil pro splnění dalšího privátního snu a nadělil si horu /lépe řečeno skálu/. Tentokrát se jednalo o nejvyšší kopec Gibraltaru, skálu sahající do výšky 426 m n. m. a na jih Španělska (do Malagy) jsem se dopravil letecky z Vídně. Ubytování se mi podařilo zajistit „za hubičku“ a to i s výhledem na Gibraltar. Můj pokoj se jmenoval Top View a ubytování neslo název Monkey Room. Já se ale po dojezdu do Malagy nehrnul na ubikaci, já šel rovnou k hraničnímu přechodu Španělsko-Gibraltar. Před cestou jsem si zjišťoval co vše budu potřebovat k překročení hranice, ale nakonec by mi stačila asi i šalinkarta :-).

Na kopec se můžete dostat několika vstupními body, ale pokaždé musíte projít přes check-point a koupit si vstupenku za 13 liber. Gibraltarských liber …. ano, tato pidizem má svoji měnu i vlajku. V ceně vstupenky jsou pak všechny atrakce v okruhu a tak jsem si prohlédl bunkry z druhé světové, opevnění, děla, jeskyni svatého Majkla a prošel se i po skleněné podlaze s výhledem na pláž. Nicméně cílem bylo dosažení vrcholu a tak jsem šel a šel i přesto, že většina lidí se nechá vozit taxíky a v sezóně to musí být utrpení.

Nejdříve jsem zdolal Signal Hill (vrchol skály na kterém končí lanovka, s výškou 387 m nad mořem) a dále šel k nejvyššímu bodu Gibraltaru. Bohužel jsem zjistil, že po Ohara´s Road lze dojít max. po Spy Glass Battery (vojenský objekt za mřížemi) a tak nejbližší místo pod vrcholem se nachází na Douglas Path a je vzdálené 46m od vrcholu s kótou 426. Výhledy krásné a opice bezocasé, ale místy otravné. Žije zde skoro 300 makaků magot a je to jediné místo v Evropě, kde tyto opice žijí volně.

Výhledy pěkné, moře krásné a nelituji, že jsem neletěl z Anglie …… užil jsem si španělskou pohostinnost.

  • Michal Zhor Michal Zhor

   To jsi neměl sem dávat. Bude mne to lákat ještě víc :-). Ale dnes prozradím možnou lednovou výzvu ….. když už nám to Maroko zavřeli. A ještě jedna věc, co tak mezi svátky se potkat v komorním počtu do 500 osob na Javořině ? (možno i přespat, pojíst cukroví, vypít rum a moudře pohovořit).

   • Jaro Flídr Jaro Flídr

    To je rozumný nápad. Len navrhujem k tomu cukroví doplniť aj klobásu. Treba preveriť možnosť prespania, písal som tam.

    • Jaro Flídr Jaro Flídr

     Tak už máme odpoveď, ubytovanie na chate nebude. Bivakujeme!!

     • Michal Zhor Michal Zhor

      Nevadí. Zajišťuji krásné počasí. Termín asi 27.-28.12. (vyhovuje ?).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *