Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Etna – sicilský vulkán

Michal Zhor 5

Itálii mám rád, na Sicílii jsem nikdy nebyl a tak volba na kousek jarních prázdnin byla jasná. Když Sicílie, tak nejvyšší „kopec“ a tím je sopka Etna. Poslední erupce proběhly 11.2.2022 a bylo to znát hodně kilometrů okolo sopky. Černá škvára všude okolo na příjezdové straně a v horních partiích i na sněhu, tudíž vrchol neměl bílou čepici, ale havraního kulicha. Na odvrácené straně vrcholu ale bílá byla ! Na okraj kráteru se nedostanete, krajina je to monotónní (holt činná sopka se všemi nevýhodami). Od spodního parkoviště můžete pěšky nebo lanovkou, na kterou navazuje jízda terénním autobusem s odborným komentářem průvodce ve vrcholové oblasti (legálně dostupnými prostředky kolovými až k bodu Torre del Filosofo 2920 m n.m.). Etna dosahuje výšky 3357 m. n. m. a je tedy nejvyšší činnou sopkou Evropy. Je také druhou nejmohutnější sopkou Evropy po sopce Marsili (ležící v moři 175km jižně od Neapole) o níž jsem se dočetl, že může vyvolat až 30m vysoké vlny a dle článku na netu „riziko erupce je zřejmě nízké, vědci ho ale nemůžou spočítat“.

Riziko nízké, jdu se kochat pevninou, dám si pizzu a Liparské ostrovy příště.

link na Etna výstup zde.

webkanery zde.

 1. Jaro Flídr Jaro Flídr

  Ahoj,
  ja tam budem o mesiac. Do akej výšky si sa dostal? Aké odporúčaš pivo?

  • Michal Zhor Michal Zhor

   Popravdě výšku budu muset dohledat. Na kartičce (alias plastovém biletu) jsem našel výšku až 3000m (fotku jsem dohodil do galerie nahoře). Cena za tuto atrakci je vysoká a pokud bych byl jel na výlet sólo, tak jdu pěšky.
   Pivo Messina i Etna se dá (pil jsem horší), ale zde jsem testerem vína barvy Rosso.

   • Jaro Flídr Jaro Flídr

    Ja tiež nepôjdem sám, tak to budem musieť zaplatiť… Mimochodom spiatočná lanovka na Lomnický štít stojí 58, tak to potom vyzerá inak.

    • Michal Zhor Michal Zhor

     Jenže na Lomničák v té ceně jsou určitě halušky a 5x borovička!
     Na konec článku jsem doplnil link k výstupu na Etnu. Maximální dosažitelný bod je Torre del Filosofo 2920 m n.m.

     • Jaro Flídr Jaro Flídr

      Ha-ha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *