Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Ostrov Rolas – Morro de São Francisco

Michal Zhor 2

Znáte to. Člověk se zamyslí, nastoupí do letadla a najednou je v Guinejském zálivu, skoro na rovníku a cca 250km od africké pevniny. Doletěl jsem na ostrov Svatého Tomáše a před zdoláním jeho dvoutisícového vrcholu jsem jako aklimatizační výstup zvolil přesun na ostrov Rolas a zdolání nejvyššího kopce Morro de São Francisco s výškou skoro 100 m. n. m.

Na ostrově Svatého Tomáše jsem základní tábor nemusel budovat, protože ho za mne vybudovala portugalská lady, paní Celia. Ubytování v chatkách na útesu, vynikající snídaně i večeře, místní pivo ….. ráj na planetě. Ubytování má zvláštní název: GENTE D’AQUI Ngê D’ai êê a kdo zjistí kompletní překlad, ten vyhrává 8 kopečků zmrzliny se mnou na půl. Pro moje následníky alias followery link. Ubytování má hodnocení 9,3 z 10, ale já bych dal tak 11 z 10 (vše překoná vaše očekávání).

Paní Celia mi zajistila i malé terénní vozidlo a tak jsem měl šanci bezproblémově překonat skoro 60km dlouho trasu na jižní část ostrova. Za necelé dvě hodiny jsem to zvládl a po cestě se stihl seznámit s hochem, který mne dopravil na ostrov Rolas. Tímto ostrovem prochází poledník a je zde vybudován památník (Marco do Equador) pro fotkychtivé. Na toto místo jsem se dostal bez problémů neb jsem si nad přístavem koupil energetický nápoj alias místní pivo (v láhvi do které se pivo plnilo v Československé socialistické republice). Nad monumentem se tyčí vysílač a nachází se zde nejvyšší bod ostrova Rolas, kopec trčící 96 metrů nad moře. Na tento vrchol jsem svému průvodci utekl, po cestě dolů zvládl ujet na hromadě kokosových ořechů a pořezat si ruku a podrápat nohu. Pod kopcem mi průvodce „otevřel“ kokosový ořech a musím uznat, že já bych to krumpáčem nezvládl (otevřít a současně vyprázdnit ano, on zvládl jen první krok). Výstup jsem oslavil na Coffee Beach opulentní hostinou – ryba, smažené banány, pivo. Propocené a zablácené tričko jsem nechal sušit na písku a protože přišly veliké vlny, tak jsem o něj přišel (tak velké vlny jsem fakt nečekal). Výlet na pidiostrově jsem zakončil plaváním v teplé, čisté vodě s minimem lidí okolo.

Po cestě zpět jsem nepřejel žádné prase, kohouta či jiného živého tvora.

Morro de São Francisco – 96 m. n. m. (GPS: 0.0013411S, 6.5220380E)

  1. Jaro+Flídr Jaro+Flídr

    Správna aklimatizácia je dôležitá, ale býva to drina.

    • Michal Zhor Michal Zhor

      Nejsi daleko od pravdy. Druhý kopec, vrchol Sao Tome byl jiná liga a zapotil jsem se jak nikdy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *