Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Maja Çikës – z pláže na dvojku

Michal Zhor 2

Albánie se stala cílem krátkého prázdninového pobytu, který byl prodloužen díky triu Cyril+Metoděj+Jan. Moře krásné, počasí prázdninově grilovací a služby/pohostinnost na jedničku. Shodou náhod jsem před pár týdny přijal výzvu Ultraprominentní Evropa, která čítá 104 vrcholů s prominencí přes 1500m a jeden z nich se nacházel téměř u moře, v lokaci mého pobytu. Vrchol Maja Çikës přesahuje hranici 2000 metrů o 44-45m a já jej rozhodl prozkoumat noční výstupem neb přes den by to.horala usmažilo.

První pokus na zdolání skončil ještě dříve než začal, prostě a jednoduše jsem krásně zaspal. Druhý pokus vyšel, já se probudil ve 2 ráno a vyjel do base campu. Po cestě jsem byl hned za městečkem uloven policií, ale po zjištění, že nejsem opilý a problematický, mi bylo popřáno ku šťastné jízdě a cestě. Auto jsem nechal na okraji parkoviště a štěstí jsem měl. Psi štěkali dobrých 15minut, ale buď se jim nechtělo lovit člověka ve tmě nebo se tmy báli. Za tmy jsem došel až na hřeben spojující vrcholy Maja Qores a Maja Çikës, pokochal se východem slunce a po necelých 3,5h jsem seděl na vrcholu. Na vrcholu byla albánská vlajka a krásné, všesměrové pohledy (k moři, do údolí, na okolní hory). Cestu zpět jsem stáhl pod 2h neb kdo zaváhá, nesnídá a já snídani chtěl stihnout. Po cestě dolů jsem potkal hocha na bejbykoni, pána s akční sekyrkou a pána s pytlobatohem. Po tom co tam tito lidé dělají nepátrejte a bude to jen dobře.

Krásné vrcholy, ty naše balkánské

Maja Çikës – 2045 m n. m. (GPS: 40.1981531N, 19.6397342E)

  1. Jaro+Flídr Jaro+Flídr

    Na ja, Škipetaria! Tam je tých nádherných hôr nekonečne.

    • Michal Zhor Michal Zhor

      Snad se mi poštěstí navrátit do vnitřní části i na hraniční oblast Albanie a nezůstane jen u četby Karla Maye (Zemí Škipetarů). U výzvy Ultraprominentní Evropa mám zajímavé 4 albán-kopce. Tak snad ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *