Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

CZ KOPCE data – revize numero uno

Michal Zhor 4

Takový internetový hltač (říkejme mu Ferda) nalezne a sezobne kdejaké sousto. Ferda Michalzhor se jednoho dne rozhodl, že si ty naše kopce hezký/český, nacpe na stránku. Mohl by jezdit po okolí a ptát se – máte tu nějaký nej vrchol geomorfologického celku ? No jo, ale lidi mají cvičený pejsky, neznají často kopec za chalupou (ruku na osrdí – i můj případ) a to jsme horokopcolezeckotůristická velmoc.

Večer jsem našel data na wiki a stránkách, kterým bych mohl konkurovat 🙂 …… mnohé autoři rozjeli a buď bloudí v horách, změnily se jim priority, ……. kdoví co je potkalo, ale každopádně stránky zamrzly a tak nejsou aktualizované.

Včera jsem si koupil kapesní mapu ČR. Velkou nástěnnou mi ještě dělají neb aluminium lišty soudruzi z PRCu (People’s Republic of China) ještě asi vyrábí a já neprudím dodavatele kralovstvimap.cz ……. já mám času dost, já su v klidu, to dozraje. Malou mapu jsem si koupil k zakreslení všech 94 vrcholů geomorfologických celků. Je to třeba ? Je ! Mám sice seznam, ale kde ten vrchol opravdu leží …… o tom mám mlhavé představy a při ponoření do hloubky jsem pochopil, že vím kulový. Večer jsem si vzal lihový černý fix s hrotem 0,31mm, pravítko a čaj. Vyhledával jsem vrcholy z mého seznamu a zjistil, že jsem vám věšel nosy na bulíky. Jeden vrchol již neexistuje (sežraly ho bagry), jeden nej vrchol není nej neb přeměřili hranice geomorfologického celku, další výšku vrcholu jsem převzal, ale další zdroje uvádějí v drtivé většině jinou výšku (zde se přikloním k pravidlu – ověřený údaj novějšího data vede a v druhé frontě rozhodne subjektivní důvěryhodnost zdroje a četnost citace ….. ano, zde to kulhá).

Z 94 brdků jsem pozici 93 kopců dohledal. Jeden z těch kryplkopců jsem hledal 2h a musel udělat rozhodnutí, že si ho najdu sám v terénu a taky zapojím specialisty (a vás – publikum). O půl 3 ráno jsem práci dokončil a stal se majitelem unikátní mapy, nadhledu nad CZ kopci a usnul vyčerpáním.

Takže změny:

1) Hořovická pahorkatina má nej vrchol Bacín 499 (měl jsem uvedeno Na Skále 508, ale ten po přeměření je za hranicí tohoto celku. Ale poznámka: našel jsem obec Medový Újezd – pěkný název, že ? ). A možná to nebude ani ten Bacín, ale Hůrka/Borek 474. Pro jistotu a pro radost si udělám tripl výstup.

2) Železné hory mají nej vrchol ….. krása ….. U oběšeného 737 (měl jsem uvedeno Pešava 697) dle posledního údaje AOPK ČR

3) Vidnavská nížina má nej vrchůlek Spálený kopec 397 (měl jsem uvedeno Písečník 290) – zde jsem uvěřil wiki a hlavně nově přeměřovanému údaji AOPK ČR

4) Dolnoohárská tabule má stále nej Říp, ale zde si nejsem jist výškou nad mořem a tak uvedu tu častěji používanou a zkusíme na tom zamakat 🙂

5) Podbeskydská pahorkatina jsem měl uveden vrchol Ondřejnická skalka …… ale všude i na vrcholové ceduli je Skalka, takže Skalka

6) Sokolovská pánev jsem měl kopec Dvorský vrch 573, ale ten nám byl sežrán bagrem a tak Zelený vrch 570 do doby než zase něco zlikvidujeme

a na závěr:

7) Vyškovská brána má prý nej vrchol Na Hanácké ……. ale kde ten vrchol je, tak to nikdo neuvádí a na žádné mapě jsem ho nenašel. Dnes si nainstaluji spešl mapu co mám do Garmina a třeba se zadaří. Je to ořech.

 1. Jaroslav Flídr Jaroslav Flídr

  Na Hanácké sa nachádza na JV od Brodku u Prostějova. Najlepší prameň pre najvyššie body geomorfologických jednotiek ČR je kniha Z nížin do hor od autorov Jan Bína, Jaromír Demek. Vydala Academia 2012.
  Želám veľa zberateľských úspechov na horách aj kopcoch.
  Podobne postihnutý Jaro Flídr

  • Michal Zhor Michal Zhor

   Dobrý večer příteli/bratře turisto,
   udělal jsi mi velkou radost. Tím, že jsi mi poradil. I tím, že takový člověk existuje. Klobouk dolů nad rozhledem – u mne je vidět ta povrchnost na 138km daleko.
   Zatím se mi podařilo potkat super lidi na netu (nazdar Milili), přímo v kopcích (nazdar Káčule), přitáhnout do hor lidi, kteří by se tam dostali možná až omylem jako já/nebo taky nikdy (nazdar Laďo) …… třeba dáme společně nějaký krtinec …… co výlet, to překvápko.
   Díky, postižení a HORE ZDAR ! M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *