Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Kulíšek – nedělní zamyšlení na kopci

Michal Zhor 2

V pracovních dnech se mi nepodařilo ulovit zvířecí kopec a bohužel i víkend vypadal, že tento stav zůstane beze změny. Sobota večer přinesla strategické rozhodnutí, že výstup si dám a to v čase, ve kterém slušní lidé spí. Dobře jim tak.

Probudil jsem se jako vždy bez budíku, na věži cca 3:30, měl relativně dost času a nakonec se dostal do Kunštátu s 15 minutovou sekerou. Někde se mi ztratilo 30 minut, možná jsem se zasnil při česání mojí frajerské patkolysiny. Na parkovišti u zámku Kunštát jsem měl sraz s místní horoběžkyní, kterou přepadla v posledních dnech bolest zad a šlo se do tmy. Dva roky zpět jsme zdolali nejvyšší hory třech balkánských států v nonstop bláznivé výzvě za 4 dny a dnes …… pajdy na výšlapu :-). Výlet trval sotva pár minut a Miladě zazvonil mobil, který po cestě našla na zemi a po domluvě s majitelem jsme se vrátili znovu na parkoviště. Předali jsme mobil omladině, začalo svítat a šlo se do kopce i z kopce, cestou a většinou mimo cestu. Skaliska s názvem Kabinet jsme díky absenci funkční navigace minuli, ale cílový vrchol se nedal minout. No dobrááááá, dal se minout, ale soustředil jsem se a vrchol Kulíšek jsme zdolali na první pokus. Ve výšce 692 metrů nad mořem se nachází nejen vrchol, ale i pietní místo neb na kopci končí křížová cesta P. MUDr. Ladislava Kubíčka. Pietní místo ve mne zanechalo rozporuplné pocity. Umístění na tomto kopci je magické a v ohrádce vymezující prostor od divoké zvěře naleznete „pomníčky“ věřícím autoritám/hrdinům/lidem, kteří se zapsali do historie svým životem a často bohužel úmrtím (upálení, smrt ve vězení, vražda ……). Nemám nic proti jednoduchým, neokázalým formám prezentace, ale zde na mne vše působilo provizorně. Na krátkých dřevěných hranolcích byly přiklepnuty zalaminované kartičky s názvy osob a datem narození/úmrtí, na stromech schránky podobného designu, ohrádka a plůtek k pláči a to vše ve stavu rozkládajícího se kýče. Tímto sdělením se nechci dotknout tohoto nápadu a místa.

V centru pietního místa je kříž na vzpomínku p. Kubíčka, který byl brutálně zavražděn 15letým hochem a jeho kumpánem. Smutný příběh a za mne zamyšlení nad naší slabostí vypořádat se s tím, co odporuje lidství. Extremis malis extrema remedia – Proti krajnímu zlu je třeba použít krajních prostředků.

Cestou zpět jsme prošli kolem kaskády s rybníky, omrkli exteriér zámku a zbytek pivovaru (lednici). Výlet skončil, bylo tu ráno a já jel makat neb neděle je sice od slova nedělat, ale až se léto zeptá, co jsem dělal na jaře …… tak nechci mlčet :-).

GPS: 49.5043500N, 16.4710097E

  1. Jaro Flídr Jaro Flídr

    Ahoj,
    ja včera nebotyčný vrchol Babica 303 metrov. Stále sme zavretí v okrese, tak aj to príde vhod. Celý výstup sme pojali expedične, skoro 30 km a bivak na zostupe.

    • Michal Zhor Michal Zhor

      Ahoj Jaro, u nás se naštěstí zítra okresy otevírají. Musím prozkoumat, zda se nezmění ještě návratové podmínky z okolních zemí. Už mne chce vidět tolik lidí ze Slovenska (pracovně), že bych tam měl dát nějaký krásný kopec či přechod. Doposud po návratu 5dní karanténa, testy tam/zpět….. Zatím si dám kopce směrem na Olomouc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *