Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Kilimandžáro – podruhé a jinak

Michal Zhor 4

Včera jsem tapetoval na tomto obskurním blogu (kdo neví co jest obskurní, ten si to dostuduje než mi rupne cévka z přetlaku) zprávu o mém chystaném výstupu na Kilimandžáro. Výstup alpským stylem, direttissima, pod 24h a snaha o překonání rekordu ve výstupovém času.

Nejvyšší horu Afriky, vrchol Uhuru, jsem zdolal minulý rok s horalem Martinem a byl to několikadenní trek s plnou podporou hochů z Afriky.

Tentokrát jinak a proč to protahovat. Vrchol jsem zdolal, výstup trval 8minut 12 sekund a to jen kvůli tomu, že vzorek mých horských kili-bot nebyl pro daný terén ideální a také jsem líný až až a ještě jednou až. Teplota, tlak, rosný bod – zateplené ponožky by do kiki-bot přišly vhod. Moje výstupové botky zhotovili na míru pod nejvyšší horou Afriky a v době svého vzniku se jim ani nesnilo o tom, že zdolají Kilimandžáro. Boty jsou voděnetěsné, vzorek letní a do prostředí suchého (kdyby mne někdo viděl jak se drápu po 4 do kopce, sunu se zpět….. rozhodně by mne zařadil mezi místní feťáky).

Vrchol Kilimandžáro neleznete na okraji Prahy. Původně jsem chtěl vyhodit inzerát a nalákat lidi na společný výstup na Kilimandžáro. Vybrat od každého nízkonákladových 20 000 Kč a při počtu 100 horalů se tak dostat na částku čistého zisku těsně pod dva miliony za pár minut „práce“. Nakonec jsem v sobě vykutal kousek andělské duše a vysral se na pokus o podvod, neboť:

Trestní zákoník 40/2009 Sb.
§ 209Podvod
(1) Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

Pražský kopec Kilimandžáro (vulgo Tlustec) není sopečného původu jako starší africký brácha, vznikl navršením zeminy v městské části – katastru Uhříněves, v oblasti zvané Javorová čtvrt. Dosahuje výšky 320 m n. m. a na vrcholu naleznete stejné „kulové“ jako na vrcholu v Africe. Žádný hot-dog, pizza, skluzavky či pro nás pijavice hospoda. Na kopci nadpražském dokonce nemají ani ceduli a to je velká škoda, měla by se tam nainstalovat africká kopie.

No nic. Mrznou mi prsty, čeká mne sestup a pokud mi to neujede, tak i cesta do hor.

Africe zdar, Praze nazdar !

Kilimandžáro – 320 m n. m. (GPS: 50.0387219N, 14.5704875E)

 1. Ahmed Habibi Ahmed Habibi

  To jsou ti moderní zhýčkaní turisté. Výstupové botky s anténou, zřejmě s GPS aby se nám pán náhodou neztratil na kopečku, ponožky v tělové barvě navozující dojem, že je dotyčný bos, turistické kalhoty z dobrého materiálu, určitě bunda z naprosto dutých vláken…Ne, ne, to musí zkušený horal zaplakat..

  • Michal Zhor Michal Zhor

   Zklamal jsem, teď již to vím. Jedu do hor, bos a snad mi neomrzne GPS nos.

 2. Jaro+Flídr Jaro+Flídr

  Až do stepí Moldavska prenikla správa o tomto prelomovom výkone. Podľa mňa, aj napriek menším nedostatkom v čistote štýlu, je toto posun v histórii prenikania do výšin. Bude veľmi ťažké prekonať tento výčin a až budúcnosť ho náležite ocení. Moldavci to už pochopili a ocenenie Legenda Moldavii na tebe čaká v mojom domácom bare. Bol som poverený Ti ho odovzdať, dúfam, že čoskoro bude príležitosť.

  • Michal Zhor Michal Zhor

   Jsem rád, že mí Moldavané mi rozumí. A já jim. Do ledu vryjeme:
   „Тоате фиинцеле умане се наск либере ши егале ын демнитате ши ын дрептурь. Еле сынт ынзестрате ку рациуне ши конштиинцэ ши требуе сэ се компорте унеле фацэ де алтеле ын спиритул фратернитэций“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *